FFC2B28-20-G
Mfr.Part #
FFC2B28-20-G
Description
20W,0.5MM FFC CON,R/A,DUAL CONT,
Stock
538
In Stock :
538
Contact Finish :
Gold
Actuator Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Above Board :
0.039 1.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Feature :
Series :
FFC2B28
Factory Lead Time :
10 Weeks
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Voltage - Rated :
30V
Locking Feature :
Flip Lock, Backlock
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Positions :
20
Current Rating (Amps) :
0.2A
Pitch :
0.020 0.50mm
Cable End Type :
Tapered
Connector/Contact Type :
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Mating Cycles :
20
Datasheets
FFC2B28-20-G
GCT FFC2B28-20-G
FFC2B28 Series FFC, FPC Contacts, Top and Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 20 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -25°C~85°C 0.2A