FFC2B27-24-G
Mfr.Part #
FFC2B27-24-G
Description
24W,0.5MM FFC CON,R/A,DUAL CONT,
Product :
Board Mount
Mating Cycles :
20
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Current Rating :
400 mA
Housing Color :
Natural
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating :
50V
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Insulation Resistance :
50 mOhms
Actuator Color :
Black
Current Rating (Amps) :
0.4A
+ 85 C
Accessory Type :
Back Flip Actuator
Connector/Contact Type :
Contacts, Top and Bottom
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Location :
Dual Contact
Number of Positions :
24
Subcategory :
FFC and FPC Connectors
Package :
Cable End Type :
Tapered
Series :
FFC2B27
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Height Above Board :
0.079" (2.00mm)
Locking Feature :
Flip Lock, Backlock
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
FFC2B27-24-G
FFC2B27 Series FFC, FPC Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Solder 24 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -25°C ~ 85°C 0.4A