FFC2A33-36-T-R
Mfr.Part #
FFC2A33-36-T-R
Description
36W, 0.5MM, FFC CON, VERT, H4.5M
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Number of Positions :
36
Height Above Board :
0.177" (4.50mm)
Voltage Rating :
30V
Current Rating :
200 mA
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Insulation Resistance :
50 mOhms
Product :
Board Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps) :
0.2A
Datasheets
FFC2A33-36-T-R
FFC2A33 Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Solder 36 Positions Surface Mount Tin -25°C ~ 85°C 0.2A