FF0380SV1-R2000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FF0380SV1-R2000
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN FPC BOTTOM 80POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Locking Feature :
Rotary Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Flat Flex Type :
FPC
Contact Finish :
Gold
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Height Above Board :
0.079 2.00mm
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
500mA
Housing Color :
White
Number of Pins :
80
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
FF03
Voltage - Rated :
50V
Pitch :
0.020 0.50mm
Mating Cycles :
20
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold
Wire/Cable Type :
Straight
Min Operating Temperature :
-40°C
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Actuator Color :
Black
Termination :
Solder
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Max Operating Temperature :
85°C
Current Rating (Amps) :
0.5A per Contact
Number of Positions :
80
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Cable End Type :
Straight
Datasheets
FF0380SV1-R2000
FF03 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 80 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.5A per Contact
FF0380SV1-R2000 Overview
There is a Surface Mount, Right Angle mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Tape & Reel (TR).Product number FF03 belongs to the FF03 Series.A 80 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 85°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Zero Insertion Force (ZIF) feature.There is a Surface Mount mount on the part.This device operates at a temperature of -40°C~85°C.