FF02S40SV1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FF02S40SV1
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN FPC BOTTOM 40POS 0.30MM R/A
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-40°C
Current Rating :
350mA
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold
Insulation Resistance :
100MOhm
Voltage - Rated :
50V
Contact Location :
BOTTOM
Actuator Color :
Black
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Number of Positions :
40
Number of Rows :
1
Flat Flex Type :
FPC
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
0.35A per Contact
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
0.012 0.30mm
Max Operating Temperature :
85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Cable End Type :
Straight
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Housing Color :
White
Gender :
FEMALE
Lead Pitch :
300μm
Color :
White
FFC, FCB Thickness :
0.12mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire/Cable Type :
Straight
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
FF02S
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Locking Feature :
Flip Lock
Height Above Board :
0.035 0.88mm
Packaging :
Tray
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Contacts :
40
Published :
Datasheets
FF02S40SV1
JAE Electronics FF02S40SV1
FF02S Series FPC Contacts, Bottom Tray 0.012 0.30mm Solder 40 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.35A per Contact