FEG.2B.312.CLAD72Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FEG.2B.312.CLAD72Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Solder Cup
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Feature :
Backshell
Shielding :
Shielded
Ratings :
IP54, Water Resistant
Gender :
Male
Current Rating :
7A
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Fastening Type :
Push-Pull
Ingress Protection :
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Length :
48mm
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Finish :
Chrome
Orientation :
G
Mount :
Free Hanging
Contact Style :
Pin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
312
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
2B
Number of Positions :
12
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Diameter :
16.5mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FEG.2B.312.CLAD72Z Overview
FEG.2B.312.CLAD72Z Features
2B series
FEG.2B.312.CLAD72Z Applications
There are a lot of LEMO
FEG.2B.312.CLAD72Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER