FEG.0B.304.CYCD56
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FEG.0B.304.CYCD56
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Pin
Shielding :
Shielded
Current Rating :
7A
Feature :
Backshell
Number of Positions :
4
Cable Opening :
0.209 ~ 0.220 (5.30mm ~ 5.60mm)
Mount :
Free Hanging
Orientation :
G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Diameter :
11mm
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Packaging :
Bulk
Ratings :
IP54, Water Resistant
Termination :
Crimp
Series :
0B
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Chrome
Length :
35mm
Color :
Silver
Shell Material :
Brass
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Size - Insert :
304
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Datasheets
FEG.0B.304.CYCD56
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FEG.0B.304.CYCD56 Overview
FEG.0B.304.CYCD56 Features
0B series
FEG.0B.304.CYCD56 Applications
There are a lot of LEMO
FEG.0B.304.CYCD56 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER