FDM100-0045SP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDM100-0045SP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
i4-Pac™-5
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 55V 100A I4PAC
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package / Case :
i4-Pac™-5
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
7.2m Ω @ 80A, 10V
Terminal Position :
Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
IXYS Corporation
ECCN Code :
EAR99
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Pins :
5
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
35
FET Feature :
Base Product Number :
FDM100
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
FET Type :
N-Channel
Number of Terminations :
5
DS Breakdown Voltage-Min :
55 V
Mount :
Through Hole
Reach Compliance Code :
not_compliant
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
100nC @ 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Transistor Application :
SWITCHING
Additional Feature :
High Reliability
Supplier Device Package :
ISOPLUS i4-PAC™
Drain-source On Resistance-Max :
0.0072Ohm
Mounting Type :
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
Continuous Drain Current (ID) :
100A
JESD-30 Code :
R-PSIP-T5
Number of Terminals :
Package :
Tube
Drain to Source Voltage (Vdss) :
55V
Power Dissipation (Max) :
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Number of Elements :
1
Pin Count :
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Surface Mount :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Transistor Element Material :
SILICON
Vgs (Max) :
±20V
Case Connection :
Isolated
Packaging :
Tube
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100A Tc
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product Status :
Obsolete
Published :
Series :
Datasheets
FDM100-0045SP
N-Channel Tube 7.2m Ω @ 80A, 10V ±20V 100nC @ 10V 55V i4-Pac™-5
FDM100-0045SP Overview
This device has a continuous drain current (ID) of [100A], which is its maximum continuous current.In order to maintain normal operation, it is recommended to keep the DS breakdown voltage above 55 V.In order to operate this transistor, a voltage of 55V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
FDM100-0045SP Features
a continuous drain current (ID) of 100A
a 55V drain to source voltage (Vdss)