FDH038AN08A1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDH038AN08A1
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 75V 22A/80A TO247-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
22A
Width :
4.82mm
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
22A Ta 80A Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.8m Ω @ 80A, 10V
Continuous Drain Current (ID) :
80A
Series :
PowerTrench®
Turn-Off Delay Time :
232 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation :
450W
Length :
15.87mm
Lead Free :
Lead Free
Vgs (Max) :
±20V
Transistor Application :
SWITCHING
Turn On Delay Time :
88 ns
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Voltage - Rated DC :
75V
Packaging :
Tube
Weight :
6.39g
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Factory Lead Time :
4 Weeks
Number of Elements :
1
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
80A
Fall Time (Typ) :
126 ns
Height :
20.82mm
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Rise Time :
141ns
Transistor Element Material :
SILICON
Package / Case :
TO-247-3
Number of Terminations :
3
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
160nC @ 10V
Power Dissipation-Max :
450W Tc
Drain to Source Breakdown Voltage :
75V
Mount :
Through Hole
Published :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
8665pF @ 25V
Element Configuration :
Single
FET Type :
N-Channel
Number of Pins :
3
Datasheets
FDH038AN08A1
onsemi FDH038AN08A1
N-Channel Tube 3.8m Ω @ 80A, 10V ±20V 8665pF @ 25V 160nC @ 10V TO-247-3
FDH038AN08A1 Overview
A device's maximal input capacitance is 8665pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 80A, which represents the maximum continuous current it can conduct.In this device, the drain-source breakdown voltage is 75V and the drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows.In this device, the drain current is 22A, which is the maximum continuous current the device can conduct.Its turn-off delay time is 232 ns, which is the time to charge the device's input capacitance before drain current conduction begins.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 88 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (6V 10V).
FDH038AN08A1 Features
a continuous drain current (ID) of 80A
a drain-to-source breakdown voltage of 75V voltage