FDG.2B.312.CLAD62
Mfr.Part #
FDG.2B.312.CLAD62
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Length :
79mm
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Material :
Brass
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Finish :
Chrome
Series :
2B
Number of Positions :
12
Shell Size - Insert :
312
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Backshell
Gender :
Male
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Current Rating :
7A
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Orientation :
G
Termination :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
IP50
Packaging :
Bulk
Diameter :
15mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Contact Style :
Pin
Datasheets
FDG.2B.312.CLAD62
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FDG.2B.312.CLAD62 Overview
FDG.2B.312.CLAD62 Features
2B series
FDG.2B.312.CLAD62 Applications
There are a lot of LEMO
FDG.2B.312.CLAD62 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER