FDG.1B.308.CYCD72Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDG.1B.308.CYCD72Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 8POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
G
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Shell Size - Insert :
308
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Backshell
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Color :
Silver
Number of Positions :
8
Shell Finish :
Chrome
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
12mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
IP50
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
5A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Push-Pull
Gender :
Male
Termination :
Crimp
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Style :
Pin
Series :
1b
Length :
68mm
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Shell Material :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FDG.1B.308.CYCD72Z Overview
FDG.1B.308.CYCD72Z Features
1B series
FDG.1B.308.CYCD72Z Applications
There are a lot of LEMO
FDG.1B.308.CYCD72Z Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER