FDG.1B.316.CLAD62Z
Mfr.Part #
FDG.1B.316.CLAD62Z
Description
LBP KEYG 16C CHR 6.2MM D BR
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Shielding :
Shielded
Applications :
Voltage Rating :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
16
Primary Material :
Metal
Shell Size, MIL :
Package :
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Contacts :
16
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
1b
Diameter :
12 mm
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Orientation :
G
Mounting Feature :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Current Rating (Amps) :
1.5A
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Contact Material :
Brass
Shell Material :
Brass
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Features :
Backshell
Housing Material :
Length :
68 mm
Termination :
Solder Cup
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Gender :
Male
RoHS :
Non-Compliant
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Shell Size - Insert :
316
Contact Style :
Pin
Current Rating :
1.5 A
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Product Status :
Active
Shell Finish :
Chrome
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER