FCU2250N80Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCU2250N80Z
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 800V 2.6A IPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Series :
SuperFET® II
Fall Time (Typ) :
8.7 ns
Continuous Drain Current (ID) :
2.6A
Mount :
Through Hole
Power Dissipation-Max :
39W Tc
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Weight :
343.08mg
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
585pF @ 100V
Turn On Delay Time :
11 ns
JESD-609 Code :
e3
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
FET Type :
N-Channel
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Resistance :
2.25Ohm
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
2.6A Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.25 Ω @ 1.3A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Length :
6.57mm
Pbfree Code :
yes
Number of Channels :
1
Turn-Off Delay Time :
26 ns
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Rise Time :
6.7ns
Height :
5.1mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 260μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
3
Packaging :
Tube
Element Configuration :
Single
Package / Case :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
800V
Width :
2.3mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
14nC @ 10V
Datasheets
FCU2250N80Z
onsemi FCU2250N80Z
N-Channel Tube 2.25 Ω @ 1.3A, 10V ±20V 585pF @ 100V 14nC @ 10V 800V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
FCU2250N80Z Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 585pF @ 100V.This device has a continuous drain current (ID) of [2.6A], which is its maximum continuous current.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 26 ns.During turn-on, the input capacitance of the device is charged before drain current conduction starts, so its delay time is 11 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 30V volts.In order to operate this transistor, a voltage of 800V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
FCU2250N80Z Features
a continuous drain current (ID) of 2.6A
the turn-off delay time is 26 ns
a 800V drain to source voltage (Vdss)
FCU2250N80Z Applications
There are a lot of ON Semiconductor
FCU2250N80Z applications of single MOSFETs transistors.
  • Uninterruptible Power Supply
  • AC-DC Power Supply
  • Synchronous Rectification for ATX 1 Server I Telecom PSU
  • Motor drives and Uninterruptible Power Supplies
  • Micro Solar Inverter
  • DC/DC converters
  • Power Tools
  • Motor Drives and Uninterruptible Power Supples
  • Synchronous Rectification
  • Battery Protection Circuit
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
FCU2250N80Z onsemi 1,440 MOSFET N-CH 800V 2.6A I-PAK