FCR2WSJR-52-750R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCR2WSJR-52-750R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 750 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
FCR
Temperature Coefficient :
-350/ +350ppm/°C
Package / Case :
Size / Dimension :
0.177Diax0.453L 4.50mmx11.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Flame Proof, Safety
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Carbon Film
Resistance :
750Ohms
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
2W
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
FCR2WSJR-52-750R
YAGEO FCR2WSJR-52-750R
750Ohms, 2W, Carbon Film,