FCR2WSJR-52-100R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCR2WSJR-52-100R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
FCR
Composition :
Carbon Film
Temperature Coefficient :
-350/ +350ppm/°C
Feature :
Flame Proof, Safety
Size / Dimension :
0.177Diax0.453L 4.50mmx11.50mm
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
100Ohm
Datasheets
FCR2WSJR-52-100R
YAGEO FCR2WSJR-52-100R
100Ohm, 2W, Carbon Film,