FCR200JR-73-100K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCR200JR-73-100K
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100K OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
2W
Resistance :
100kOhm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
Composition :
Carbon Film
Package / Case :
Axial
Series :
FCR
Feature :
Flame Proof, Safety
Datasheets
FCR200JR-73-100K
YAGEO FCR200JR-73-100K
100kOhm, 2W, Carbon Film,