FCR1WSJT-52-56K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCR1WSJT-52-56K
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 56K OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
-500/ +350ppm/°C
Composition :
Carbon Film
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
56kOhm
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
1W
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm
Feature :
Flame Proof, Safety
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
FCR
Datasheets
FCR1WSJT-52-56K
YAGEO FCR1WSJT-52-56K
56kOhm, 1W, Carbon Film,