FCR1WSJT-52-20K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCR1WSJT-52-20K
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 20K OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
FCR
Size / Dimension :
0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm
Composition :
Carbon Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
-500/ +350ppm/°C
Feature :
Flame Proof, Safety
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistance :
20kohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power (Watts) :
1W
Tolerance :
±5%
Datasheets
FCR1WSJT-52-20K
YAGEO FCR1WSJT-52-20K
20kOhm, 1W, Carbon Film,