FCD850N80Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCD850N80Z
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 800V 6A DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Continuous Drain Current (ID) :
6A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Drain to Source Breakdown Voltage :
800V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
850m Ω @ 3A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
29nC @ 10V
Series :
SuperFET® II
Turn-Off Delay Time :
40 ns
Mount :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
75W Tc
Weight :
260.37mg
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
6A Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1315pF @ 100V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Element Configuration :
Single
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Rise Time :
10ns
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
FET Type :
N-Channel
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 600μA
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Fall Time (Typ) :
4.5 ns
Pbfree Code :
yes
Vgs (Max) :
±20V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Channels :
1
Turn On Delay Time :
16 ns
Datasheets
FCD850N80Z
onsemi FCD850N80Z
N-Channel Tape & Reel (TR) 850m Ω @ 3A, 10V ±20V 1315pF @ 100V 29nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FCD850N80Z Description
A brand-new high voltage super-junction (SJ) MOSFET family called SuperFET? II MOSFET uses charge balance technology to achieve exceptional low on-resistance and lower gate charge performance. With this technology, conduction loss is minimized while switching performance, dv/dt rate, and avalanche energy are all improved. A 2kV HBM surge stress can also be tolerated thanks to an inbuilt gate-source ESD diode. Because of this, SuperFET II MOSFET is ideal for switching power uses like audio, lighting, laptop adapters, ATX power, and industrial power.
FCD850N80Z Features
  • Typ. RDS(on) = 710 mΩ(Typ.)
  • Ultra Low Gate Charge (Typ. Qg = 22 nC)
  • Low Eoss (Typ. 2.3 uJ @ 400V)
  • Low Effective Output Capacitance (Typ. Coss(eff.) = 106 pF)
  • 100% Avalanche Tested