FCA16N60N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCA16N60N
Manufacturer
onsemi
Description
MOSFET N-CH 600V TO-3PN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Element Configuration :
Single
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
48A
Resistance :
199mOhm
Weight :
6.401g
Min Operating Temperature :
-55°C
Drain to Source Resistance :
170mOhm
Rise Time :
15.5ns
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Input Capacitance :
2.17nF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation :
134.4W
Threshold Voltage :
4V
ECCN Code :
EAR99
Turn On Delay Time :
15.8 ns
Rds On Max :
199 mΩ
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Max Operating Temperature :
150°C
Turn-Off Delay Time :
60.3 ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Width :
5mm
Number of Pins :
3
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Fall Time (Typ) :
20.2 ns
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Max Power Dissipation :
134.4W
Number of Elements :
1
Height :
20.1mm
Transistor Application :
SWITCHING
Number of Terminations :
3
Continuous Drain Current (ID) :
16A
Length :
15.8mm
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
yes
Nominal Vgs :
4 V