FC7ASBBMD11.0592-BULK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FC7ASBBMD11.0592-BULK
Manufacturer
Fox Electronics
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 20PF SMT
Manufacturer :
Fox Electronics
Product Category :
Crystals
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Physical Dimension :
L7.5XB5.0XH1.7 (mm)/L0.295XB0.197XH0.067 (inch)
Package :
Bulk
Surface Mount :
yes
Aging :
5 PPM/YEAR
Product Status :
Active
JESD-609 Code :
e4
Additional Feature :
BT-CUT; BULK
Factory Lead Time :
8 Weeks
Frequency Stability :
0.005%
Crystal/Resonator Type :
PARALLEL - FUNDAMENTAL
Drive Level :
500 µW
Series :
Frequency Tolerance :
50 PPM
Mounting Feature :
Surface Mount
Series Resistance :
60 Ω
Reach Compliance Code :
Compliant
Load Capacitance :
20 pF