FC3BSCBJG40.68-T3
Mfr.Part #
FC3BSCBJG40.68-T3
Manufacturer
Fox Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 40.68MHZ 15PF SMT
Crystals
Tolerance :
±0.5%
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Features :
Moisture Resistant
Series :
RN73
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance :
2.87 kOhms
Composition :
Thin Film
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Base Product Number :
RN732A
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)