FC3BQBBMM12.0-T3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FC3BQBBMM12.0-T3
Manufacturer
Fox Electronics
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 12MHZ 20PF SMT
Manufacturer :
Fox Electronics
Product Category :
Crystals
Ratings :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Package :
Tape and Reel (TR)
Package Height :
1.1(Max)
Operating Temperature :
-40 to 85 °C
Load Capacitance :
20 pF
Series Resistance (Ohm) :
120
Frequency Stability :
50 PPM
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Operating Frequency :
12 MHz
Mounting :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel
Type :
Crystal
Product Status :
Active
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120 Ohms
Pin Count :
4
Supplier Package :
SMD
Package Length :
3.2
Height - Seated (Max) :
0.043 (1.10mm)
Standard Frequency (MHz) :
12
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency :
12 MHz
Frequency Tolerance (ppm) :
±50
Frequency Aging (ppm/Year) :
±5
Package Width :
2.5
HTS :
ECCN (US) :
EAR99
PCB changed :
4
Series :
FC3BQ
Mode of Oscillation :
Fundamental
Standard Frequency :
12 MHz
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Size / Dimension :
0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)