FC1-23-01-T-TR
Mfr.Part #
FC1-23-01-T-TR
Description
1MM SINGLE ROW CONNECTOR
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 2 Sided
Orientation :
Straight
Contact Gender :
FEMALE
GENERAL PURPOSE
Height Above Board :
0.204 5.18mm
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Pitch :
0.039 1.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Total Number of Contacts :
23
Number of Positions :
23
Datasheets
FC1-23-01-T-TR
FC1 Series FFC Contacts, Vertical - 2 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 23 Positions Surface Mount Tin -55°C~105°C 2A per Contact