FC1-20-02-T-WT-TR
Mfr.Part #
FC1-20-02-T-WT-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
1MM SINGLE ROW CONNECTOR
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Pitch :
0.039 1.00mm
Feature :
Solder Retention
Total Number of Contacts :
20
Flat Flex Type :
FFC
Termination :
Solder
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Mount :
Surface Mount
Reliability :
COMMERCIAL
Dielectric Withstanding Voltage :
450VAC V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Depth :
6.35mm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Connector/Contact Type :
Contacts, Top and Bottom
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Contact Finish :
Tin
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mating Cycles :
25
Series :
FC1
Additional Feature :
RoHS Compliant
Orientation :
RIGHT ANGLE
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Max Current Rating :
2A
Reference Standard :
UL
Number of Positions :
20
Contact Pattern :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Length :
22.33mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number Of PCB Rows :
2
Radiation Hardening :
No
Contact Style :
DUAL PRONG
Number of Rows :
1
Body Breadth :
0.079 inch
JESD-609 Code :
e3
Published :
Factory Lead Time :
3 Weeks
Housing Color :
Black
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
FC1-20-02-T-WT-TR
FC1 Series FFC Contacts, Top and Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 20 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 2A per Contact