FC1-20-01-T-K
Mfr.Part #
FC1-20-01-T-K
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
1MM SINGLE ROW CONNECTOR
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Depth :
2.77mm
Pitch :
0.039 1.00mm
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mating Cycles :
25
Additional Feature :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Orientation :
Straight
Published :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
22.33mm
Contact Finish :
Tin
Reference Standard :
UL
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
3 Weeks
Housing Color :
Black
Feature :
Pick and Place Cap
Dielectric Withstanding Voltage :
450VAC V
Number of Rows :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number Of PCB Rows :
1
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
Number of Positions :
20
Series :
FC1
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 2 Sided
Reliability :
COMMERCIAL
Flat Flex Type :
FFC
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Solder
Total Number of Contacts :
20
Contact Style :
DUAL PRONG
Height Above Board :
0.204 5.18mm
Datasheets
FC1-20-01-T-K
FC1 Series FFC Contacts, Vertical - 2 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 20 Positions Surface Mount Tin -55°C~105°C 2A per Contact