FC1-17-L2-T-TR
Mfr.Part #
FC1-17-L2-T-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
1MM SINGLE ROW CONNECTOR
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Factory Lead Time :
3 Weeks
Contact Material :
Phosphor Bronze
Connector/Contact Type :
Contacts, Top and Bottom
Filter Feature :
No
Mount :
Surface Mount
Termination :
Solder
Mating Cycles :
25
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
17
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Rows :
1
DIN Conformance :
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
MIL Conformance :
Pitch :
0.039 1.00mm
Pbfree Code :
yes
Contact Finish :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Housing Color :
Black
Feature :
Low Insertion Force (LIF), Solder Retention
Number of Positions :
17
Mixed Contacts :
Flat Flex Type :
FFC
Contact Gender :
FEMALE
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Series :
FC1
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
FC1-17-L2-T-TR
FC1 Series FFC Contacts, Top and Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 17 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 2A per Contact