FC1-17-01-T
Mfr.Part #
FC1-17-01-T
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
1MM SINGLE ROW CONNECTOR
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
JESD-609 Code :
e3
Contact Gender :
FEMALE
Termination :
Solder
Number of Rows :
1
Contact Finish :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Orientation :
Straight
Series :
FC1
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Filter Feature :
No
Height Above Board :
0.204 5.18mm
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
3 Weeks
Mating Cycles :
25
Mount :
Surface Mount
Number of Positions :
17
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 2 Sided
IEC Conformance :
Pitch :
0.039 1.00mm
Total Number of Contacts :
17
Mating Information :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Radiation Hardening :
Housing Color :
Black
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Material :
Phosphor Bronze
Body/Shell Style :
Socket
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Packaging :
Tube
Flat Flex Type :
FFC
Mixed Contacts :
Datasheets
FC1-17-01-T
FC1 Series FFC Contacts, Vertical - 2 Sided Tube 0.039 1.00mm Solder 17 Positions Surface Mount Tin -55°C~105°C 2A per Contact