FC1-16-02-T-WT
Mfr.Part #
FC1-16-02-T-WT
Description
1MM SINGLE ROW CONNECTOR
Pitch :
0.039 1.00mm
Total Number of Contacts :
16
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Connector/Contact Type :
Contacts, Top and Bottom
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Feature :
Solder Retention
Contact Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C~105°C
DIN Conformance :
Packaging :
Tube
Number of Positions :
16
Orientation :
RIGHT ANGLE
Datasheets
FC1-16-02-T-WT
FC1 Series FFC Contacts, Top and Bottom Tube 0.039 1.00mm Solder 16 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 2A per Contact