FC1-14-01-T-LC
Mfr.Part #
FC1-14-01-T-LC
Description
1MM SINGLE ROW CONNECTOR
Number of Positions :
14
Orientation :
Straight
Height Above Board :
0.204 5.18mm
Pitch :
0.039 1.00mm
Packaging :
Tube
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 2 Sided
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
3 Weeks
Feature :
Board Lock
Housing Color :
Black
Number of Contacts :
14
Datasheets
FC1-14-01-T-LC
FC1 Series FFC Contacts, Vertical - 2 Sided Tube 0.039 1.00mm Solder 14 Positions Surface Mount Tin -55°C~105°C 2A per Contact