FC1-13-01-T-TR
Mfr.Part #
FC1-13-01-T-TR
Description
1MM SINGLE ROW CONNECTOR
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Gender :
FEMALE
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Solder
Height Above Board :
0.204 5.18mm
Total Number of Contacts :
13
Orientation :
Straight
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Published :
Pitch :
0.039 1.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
13
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 2 Sided
Datasheets
FC1-13-01-T-TR
FC1 Series FFC Contacts, Vertical - 2 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 13 Positions Surface Mount Tin -55°C~105°C 2A per Contact