FC1-13-01-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FC1-13-01-T
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
1MM SINGLE ROW CONNECTOR
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Mounting Type :
Surface Mount
Total Number of Contacts :
13
Factory Lead Time :
3 Weeks
Feature :
Pick and Place Cap
Contact Material :
Phosphor Bronze
DIN Conformance :
No
Packaging :
Tube
Height Above Board :
0.204 5.18mm
Orientation :
Straight
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Pitch :
0.039 1.00mm
Flat Flex Type :
FFC
Contact Finish :
Tin
Series :
FC1
Mating Cycles :
25
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Radiation Hardening :
Number of Positions :
13
Housing Color :
Black
Contact Gender :
FEMALE
Filter Feature :
MIL Conformance :
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 2 Sided
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder
JESD-609 Code :
e3
Number of Rows :
1
Datasheets
FC1-13-01-T
FC1 Series FFC Contacts, Vertical - 2 Sided Tube 0.039 1.00mm Solder 13 Positions Surface Mount Tin -55°C~105°C 2A per Contact