FC1-10-L2-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FC1-10-L2-T
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
1MM SINGLE ROW CONNECTOR
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
Reliability :
COMMERCIAL
MIL Conformance :
No
Body/Shell Style :
Socket
Mating Cycles :
25
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body Depth :
0.208 inch
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Connector/Contact Type :
Contacts, Top and Bottom
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number Of PCB Rows :
1
Mixed Contacts :
No
Insertion Force-Max :
LIF N
Series :
FC1
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Packaging :
Tube
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Color :
Black
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
10
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Low Insertion Force (LIF), Solder Retention
Pitch :
0.039 1.00mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Style :
BELLOWED TYPE
DIN Conformance :
Withdrawl Force-Min :
LIF N
Reference Standard :
UL
Radiation Hardening :
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
IEC Conformance :
Mating Information :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Finish :
Tin
Body Length or Diameter :
0.485 inch
Flat Flex Type :
FFC
Number of Positions :
10
Number of Rows :
1
Termination :
Solder
Datasheets
FC1-10-L2-T
FC1 Series FFC Contacts, Top and Bottom Tube 0.039 1.00mm Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 2A per Contact