FB10S061JA2R6000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FB10S061JA2R6000
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN FPC BOTTOM 61POS 0.30MM R/A
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Mount :
Surface Mount
FFC, FCB Thickness :
0.20mm
Cable End Type :
Tabbed or Tapered
Contact Material :
Phosphor Bronze
Min Operating Temperature :
-40°C
Housing Color :
White
Actuator Color :
Black
Actuator Material :
Plastic
Mating Cycles :
20
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Finish :
Gold
Flat Flex Type :
FPC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
61
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Housing Material :
Plastic
Packaging :
Cut Tape (CT)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
FB10
Current Rating (Amps) :
0.35A
Contact Plating :
Gold
Pitch :
0.012 0.30mm
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Height Above Board :
0.035 0.88mm
Termination :
Solder
Max Operating Temperature :
85°C
Locking Feature :
Flip Lock
Published :
Contact Location :
BOTTOM
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Current Rating :
350mA
Datasheets
FB10S061JA2R6000
JAE Electronics FB10S061JA2R6000
FB10 Series FPC Contacts, Bottom Cut Tape (CT) 0.012 0.30mm Solder 61 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.35A