FB10S015JT1R6000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FB10S015JT1R6000
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN FPC BTM 15POS 0.3MM SMD R/A
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Number of Positions :
15
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Actuator Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish Thickness :
1.18μin 0.030μm
Mating Cycles :
20
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Locking Feature :
Flip Lock
FFC, FCB Thickness :
0.20mm
Pitch :
0.012 0.30mm
Housing Color :
White
Series :
FB10
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Housing Material :
Plastic
Cable End Type :
Tabbed or Tapered
Termination :
Solder
Flat Flex Type :
FPC
Height Above Board :
0.035 0.88mm
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Factory Lead Time :
14 Weeks
Actuator Material :
Plastic
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Current Rating (Amps) :
0.35A
Datasheets
FB10S015JT1R6000
JAE Electronics FB10S015JT1R6000
FB10 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 15 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.35A