FA57SA50LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA57SA50LC
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 500V 57A SOT-227
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
80mOhm @ 34A, 10V
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
150°C
Rds On Max :
80 mΩ
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Power Dissipation :
625W
FET Type :
N-Channel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Packaging :
Tube
Voltage - Rated DC :
500V
Current Rating :
57A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
338nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
10000pF @ 25V
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
SOT-227
Continuous Drain Current (ID) :
57A
Input Capacitance :
10nF
Rise Time :
152ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
4
Power Dissipation-Max :
625W Tc
Mounting Type :
Chassis Mount
Vgs (Max) :
±20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
57A Tc
Series :
HEXFET®
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Mount :
Chassis Mount
Datasheets
FA57SA50LC
Vishay FA57SA50LC
N-Channel Tube 80mOhm @ 34A, 10V ±20V 10000pF @ 25V 338nC @ 10V 500V SOT-227-4, miniBLOC
FA57SA50LC Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 10000pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 57A. Operating this transistor requires a 500V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
FA57SA50LC Features
a continuous drain current (ID) of 57A
a 500V drain to source voltage (Vdss)