FA38SA50LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA38SA50LC
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 500V 38A SOT-227
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rise Time :
340ns
Number of Pins :
4
Lead Free :
Contains Lead
FET Type :
N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6900pF @ 25V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mount :
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Packaging :
Tube
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Max Operating Temperature :
150°C
Vgs (Max) :
±20V
Series :
HEXFET®
Published :
Current Rating :
38A
Supplier Device Package :
SOT-227
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Dissipation-Max :
500W Tc
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
38A Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
420nC @ 10V
Input Capacitance :
6.9nF
Rds On Max :
130 mΩ
Continuous Drain Current (ID) :
38A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
130mOhm @ 23A, 10V
Datasheets
FA38SA50LC
Vishay FA38SA50LC
N-Channel Tube 130mOhm @ 23A, 10V ±20V 6900pF @ 25V 420nC @ 10V 500V SOT-227-4, miniBLOC
FA38SA50LC Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 6900pF @ 25V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 38A amps.To operate this transistor, you will need a 500V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
FA38SA50LC Features
a continuous drain current (ID) of 38A
a 500V drain to source voltage (Vdss)