FA23X7T2E225KNU00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA23X7T2E225KNU00
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 250V X7T RADIAL
Stock
876
In Stock :
876
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
24 Weeks
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
2.2μF
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±10%
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Packaging :
Bulk
Series :
FA
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7T
Size / Dimension :
0.335Lx0.217W 8.50mmx5.50mm
Datasheets
FA23X7T2E225KNU00
TDK Corporation FA23X7T2E225KNU00
FA 2.2μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7T 0.335Lx0.217W 8.50mmx5.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial