FA18X8R2A333KRU06
Mfr.Part #
FA18X8R2A333KRU06
Description
CAP CER 0.033UF 100V X8R RADIAL
Capacitance :
0.033µF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±10%
FA
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
High Temperature
Temperature Coefficient :
X8R
ROHS3 Compliant
Lead/Base Style :
Formed Leads
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Style :
Formed Leads
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
FA18X8R2A333KRU06
TDK Corporation FA18X8R2A333KRU06
FA 0.033μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial