FA18X8R1H473KNU06
Mfr.Part #
FA18X8R1H473KNU06
Description
CAP CER 0.047UF 50V X8R RADIAL
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
High Temperature
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.047µF
AEC-Q200
Lead Pitch :
2.4892mm
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
X8R
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mount :
Lead Style :
Formed Leads
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead/Base Style :
Formed Leads
Datasheets
FA18X8R1H473KNU06
TDK Corporation FA18X8R1H473KNU06
FA 0.047μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial