FA18X7R1H474KRU06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA18X7R1H474KRU06
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Series :
FA
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±10%
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
50V
Width :
2.5mm
Applications :
Automotive
Length :
4mm
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Terminal Pitch :
2.5mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.47µF
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Style :
Formed Leads
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Datasheets
FA18X7R1H474KRU06
TDK Corporation FA18X7R1H474KRU06
FA 0.47μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial