FA18X7R1H222KNU06
Mfr.Part #
FA18X7R1H222KNU06
Description
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Lead/Base Style :
Formed Leads
Capacitance :
2200pF
Length :
4mm
Tolerance :
±10%
Lead Style :
Formed Leads
Temperature Coefficient :
X7R
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Through Hole
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packing Method :
Ammo Pack
Series :
FA
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Pitch :
2.4892mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Pitch :
2.5mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Width :
2.5mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Applications :
Automotive
Multilayer :
yes
Datasheets
FA18X7R1H222KNU06
TDK Corporation FA18X7R1H222KNU06
FA 2200pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial