FA16X7S2A225KRU00
Mfr.Part #
FA16X7S2A225KRU00
Description
CAP CER 2.2UF 100V X7S RADIAL
Temperature Coefficient :
X7S
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
2.2μF
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
FA16X7S2A225KRU00
TDK Corporation FA16X7S2A225KRU00
FA 2.2μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial
FA16X7S2A225KRU00 Overview
This device's program size/dimension is 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
FA16X7S2A225KRU00 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm