FA16C0G1H473JNU06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA16C0G1H473JNU06
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 50V C0G RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead/Base Style :
Formed Leads
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Width :
3.5mm
Length :
5.5mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Series :
FA
Published :
Capacitance :
0.047µF
Factory Lead Time :
24 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Applications :
Automotive
Lead Style :
Formed Leads
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Datasheets
FA16C0G1H473JNU06
TDK Corporation FA16C0G1H473JNU06
FA 0.047μF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial