F601JF182K050R
- Mfr.Part #
- F601JF182K050R
- Manufacturer
- KEMET
- Package / Case
- Not Required
- Datasheet
- Download
- Description
- 1N8F5010%V
- Manufacturer :
- KEMET
- Product Category :
- Unclassified
- Seated Plane Height (mm) :
- 6.5(Max)
- Dielectric :
- PET
- Termination Style :
- Radial
- Maximum Operating Temperature (°C) :
- 100
- Voltage :
- 50VDC|30VAC
- Lead Length (mm) :
- 16.5
- Lead Spacing (nom) :
- 5(mm)
- Product Type :
- Film Capacitors
- Lead Spacing :
- 5 mm
- Terminal Pitch (mm) :
- 5
- Mounting :
- Through Hole
- Tolerance :
- 10%
- Product Weight (g) :
- 0.2
- Product Height (mm) :
- 6.5(Max)
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Size (mm) :
- 7.2 X 2.5 X 6.5
- Rad Hardened :
- No
- Product Depth (mm) :
- 2.5(Max)
- Subcategory :
- Capacitors
- Lead Diameter (nom) :
- 0.5(mm)
- Lead Diameter (mm) :
- 0.5
- Minimum Operating Temperature :
- - 55 C
- Temperature Coefficient (ppm/°C) :
- 400±200
- Tolerance (+ or -) :
- 10%
- Seated Plane Height :
- 6.5(mm)
- Operating Temp Range :
- -55C to 100C
- Capacitance :
- 1800PF(pF)
- Maximum Operating Temperature :
- + 100 C
- Capacitance Value :
- 0.0018uF