F601BQ474K400C
Mfr.Part #
F601BQ474K400C
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
470NF4 10%V
Stock
600
In Stock :
600
Terminal Pitch (mm) :
15
Voltage :
200VAC|400VDC
Through Hole
Mounting Style :
Product Weight (g) :
3.4
Tolerance :
10%
Dielectric :
PET
Lead Diameter (nom) :
0.8 mm
Failure Rate :
Not Required
Lead Spacing (nom) :
15 mm
Construction :
Radial
Seated Plane Height (mm) :
16(Max)
Lead Length (mm) :
5
Lead Diameter (mm) :
0.8
Product Length (mm) :
18(Max)
Tolerance (+ or -) :
10%
Capacitance :
470000 pF
Product Depth (mm) :
8.5(Max)
Termination Style :
Radial
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Package / Case :
Temperature Coefficient (ppm/°C) :
400±200
Series :
Seated Plane Height :
16 mm
Capacitance Value :
0.47uF
Temp Coeff (Dielectric) :
PET
Size (mm) :
18 X 8.5 X 16
Product Diameter (mm) :
Not Required mm
Product Height (mm) :
16(Max)
Rad Hardened :
No
Datasheets
F601BQ474K400C
Introducing Unclassified KEMET F601BQ474K400C from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:200VAC|400VDC, Package / Case:Not Required, F601BQ474K400C pinout, F601BQ474K400C datasheet PDF, F601BQ474K400C amp .Beyond Unclassified KEMET F601BQ474K400C ,we also offer 5801925, F-631, 47480-0001, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.