F519-1A7A1-11004-E200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F519-1A7A1-11004-E200
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
FLEX CONNECTOR, 1.00MM PITCH, HE
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Series :
Aurora F519
Contact Finish Thickness :
78.7μin 2.00μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Cable End Type :
Straight
Current Rating (Amps) :
0.5A
Termination :
Solder
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Height Above Board :
0.122 3.10mm
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Contact Finish :
Tin
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mating Cycles :
30
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
4
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Housing Color :
Natural
Feature :
Solder Retention
Pitch :
0.039 1.00mm
Amphenol Communications Solutions F519-1A7A1-11004-E200
Aurora F519 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 4 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -40°C~105°C 0.5A