F462DB473G1K0R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F462DB473G1K0R
Manufacturer
KEMET
Description
CAPACITOR 1%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Width :
6 mm
Packing Method :
Ammo Pack
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000 V
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Dielectric Material :
Polypropylene
Product Status :
Obsolete
Rated (AC) Voltage (URac) :
300 V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Length :
26 mm
Terminal Pitch :
22.5 mm
Package :
Bulk
Positive Tolerance :
2%
KEMET Corporation
Negative Tolerance :
2%
Series :
Number of Terminals :
Capacitance :
0.047 µF
Height :
14.5 mm