F462AG102G1K6L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F462AG102G1K6L
Manufacturer
KEMET
Description
CAPACITOR 1%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Pitch :
10 mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
500 V
Number of Terminals :
2
Dielectric Material :
Polypropylene
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Package :
Bulk
Length :
13 mm
Capacitance :
0.001 µF
Packing Method :
TR
Width :
4 mm
Size Code :
Product Status :
Obsolete
Series :
Reach Compliance Code :
Compliant
Height :
9 mm
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600 V