F462BK473F1K0Z
Mfr.Part #
F462BK473F1K0Z
Description
CAPACITOR 1%
Compliant
Size Code :
Height :
13.5 mm
Width :
7.5 mm
Terminal Pitch :
15 mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
300 V
Dielectric Material :
Polypropylene
KEMET Corporation
Capacitance :
0.047 µF
Positive Tolerance :
1%
Package :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000 V
Negative Tolerance :
1%
Series :
Length :
18 mm